Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Szansa na kompleksową opiekę w Wierzchosławicach

Szansa na kompleksową opiekę w Wierzchosławicach

Ostatni dzwonek, aby – na dotychczasowych zasadach – skorzystać ze świadczeń innowacyjnej placówki służby zdrowia dla seniorów. Dobiega końca realizacja pilotażowego projektu Twoja droga do zdrowia. Dzienny Dom Opieki Medycznej w Wierzchosławicach prowadzony przez Centrum Zdrowia Tuchów udzielił dotychczas pomocy blisko 80 pacjentom, większość stanowiły osoby po 65. roku życia. W dni robocze od rana do popołudnia korzystają oni z opieki i terapii specjalistów. Otrzymują także posiłki, w wielu przypadkach mają zapewniony dojazd. Wszystkie świadczenia są bezpłatne, a w sprawie rekrutacji należy telefonować pod numer 882 139 607.

Na kwalifikację mogą liczyć osoby po leczeniu w szpitalu, które zakończyło się w ciągu minionego roku. Ich sprawność powinna oscylować w zakresie od 40 do 60 punktów w tak zwanej skali Barthel. DDOM w Wierzchosławicach działa od grudnia 2016 roku. Już kilka miesięcy po uruchomieniu placówki zaobserwowano wymierne efekty terapii, dotyczące poprawy czynności ruchowych pacjentów. Tę formę opieki można szczególnie polecić osobom, które mają wiele problemów medycznych. Zazwyczaj korzystają oni z usług kilku specjalistów. Nie zawsze te działania są właściwie koordynowane. Zespół wierzchosławickiej placówki składa się z lekarzy specjalistów: geriatry i rehabilitanta, a także z: psychologa, farmaceuty, logopedy, terapeuty zajęciowego, fizjoterapeuty, dietetyka, opiekunów medycznych i pielęgniarek. Pozwala to na realizację całościowego, holistycznego spojrzenie na kłopoty zdrowotne. Sytuacja pacjenta jest analizowana w kontekście jego rodziny czy środowiska. W efekcie u części pacjentów uzyskano lepszą kontrolę nad nadciśnieniem czy cukrzycą, odnotowano widoczne postępy w zakresie leczenia ran. Ponadto świadczenia Dziennego Domu są szczególnie polecane dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością ruchową i funkcjonalną. Placówka dysponuje bowiem rozbudowanym działem rehabilitacji. Dla seniorów, którzy z narastającymi problemami radzą sobie z codziennymi czynnościami zwiększa to szanse powrotu do samodzielności.

Realizacja projektu jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach programu operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”. Aby kontynuować tę formę pomocy Centrum Zdrowia Tuchów złożyło kolejny wniosek o uzyskanie grantu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

 

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Centrum Zdrowia Tuchów

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*