Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Recenzje nowych książek dostępnych w GBP w Oleśnie

Recenzje nowych książek dostępnych w GBP w Oleśnie

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie w ramach udziału w akcji „Paczka literacka” organizowanej przez Wydawnictwo Agora i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego otrzymała pakiet książek i audiobooków. Zasadnicze cele akcji to promocja czytelnictwa oraz zachęcenie czytelników do wspólnej dyskusji o książkach. Zadaniem bibliotek biorących udział w akcji było przeprowadzenia działań czytelniczych w oparciu o otrzymane tytuły.
Realizując to zobowiązanie, w bibliotece zorganizowane zostało oficjalne „rozpakowanie” paczki z książkami dokonane przez członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki wybrały sobie po jednej pozycji, które następnie miały przeczytać, ocenić i zrecenzować.

Poniżej przedstawiamy recenzje poszczególnych książek i mamy nadzieję, że będą one zachętą i motywacją do samodzielnego bliższego zapoznania się z tytułami wchodzącymi w skład literackiej paczki.

Maciej Wasilewski, „Bogusław Mec. Bim, bam, bom. Mogę wszystko!”
To biografia fascynującego artysty, ikony muzyki rozrywkowej PRL-u, piosenkarza, malarza i intrygującego człowieka w charakterystycznym czarnym kapeluszu. W książce dużo jest opowieści z prawdziwego życia artysty. Poznajemy jego bezkompromisowy charakter, jego zmagania z nieuleczalną chorobą, jak również trudną i niezwykłą miłość do żony. Książka, mimo że jest biografią, trzyma w napięciu do ostatniej strony, wciąga i porusza. Charakteryzuje ją barwny, żywy język i niemal powieściowy styl narracji. Jakość wydania znakomita, liczne ciekawe zdjęcia, dopracowana szata edytorska. Polecam!
Barbara

Jacek Antczak, „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”
Hanna Krall to światowej sławy polska reporterka i autorka wybitnych utworów np. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Na wschód od Arbatu”. Jacek Antczak wpadł na wyjątkowy pomysł: zebrał różne wywiady z Hanną Krall, złożył je w jedną spójną całość i tak powstała ciekawa, intrygująca książka – wywiad rzeka. Perfekcyjnie zmontowany dialog ukazuje warsztat pisarski reporterki, jej wrażliwość, sposób myślenia oraz niezwykłą postać Hanny Krall, która nie pisze o sobie w pierwszej osobie, a nawet rzadko mówi. Pisarka przedstawia historie ludzi zupełnie ich nie komentując, często posługuje się złożonymi relacjami na linii kat – ofiara. Bohaterowie to prości ludzie uwikłani w „wielką historię”. Książkę czyta się z zainteresowaniem, szczególnie polecam ją młodym reporterom, ponieważ znajdą w niej wskazówki dotyczące pisania reportażu, przekazane przez mistrza.
Helena

Robert Janowski, „Muzyka mojego życia”
Książka godna polecenia dla wszystkich, którzy kochają przeboje najbardziej znanych piosenkarzy polskiej sceny. Autor książki znany z prowadzenia programu telewizyjnego „Jaka to melodia” dociera do gwiazd showbiznesu muzycznego i przeprowadza z nimi wywiady, odsłaniając ich życie zawodowe, jak też prywatne sukcesy krajowe czy światowe. W książce znajdują się wywiady między innymi z Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Zdzisławą Sośnicką i wieloma innymi dobrze znanymi gwiazdami estrady. Gorąco polecam!

Carl Bernstein, Bob Woodward, „Wszyscy ludzie prezydenta”
Wielka polityka – wielcy politycy
Wybory prezydenckie to dla przeciętnego obywatela pięknie zorganizowana kampania, „dopuszczalna” rywalizacja, antagonizmy, obietnice i – co najbardziej chwyta za serce – przyrzeczenia, że „ukochana ojczyzna i dobro narodu, to główny cel działania”. Do tego wspaniała oprawa: wystąpienia telewizyjne, uśmiechy, uściski. Spotkania z wyborcami pełne rozmachu, radości, zapewnień… Wyborcy w to wierzą, w euforii oddając swój głos i popierając superkandydata całym sercem. A potem okazuje się, że to doskonale zorganizowana mafia – szef ma wygrać, a ludzie „prezydenta” – zarobić.
Książka ukazuje kulisy wielkiej polityki, działania mafii politycznej, która dla własnych celów potrafi zachwiać całą strukturą państwa. Pod pozorem poprawności politycznej „zmuszają” naród do wyboru swojego „bosa” na najwyższy urząd. Prezydent Nixon ze swoimi ludźmi doprowadził w brutalny sposób do dramatu Ameryki. Afera Watergate była dla niego końcem mafijno-politycznej kariery – podał się do dymisji, jego grę odkryto. Duża w tym zasługa redaktorów Carla Bernsteina i Boba Woodwarda.
Helena

Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, „Zapraszamy do Trójki”
Zbiór relacji i opowieści o pracy dziennikarzy w radiowej Trójce od dnia jej powstania 1 kwietnia 1962 roku. Osobiste przeżycia, ciekawostki, zmiany ustrojowe, wspomnienia itp. tworzą przyjemnie czytającą się książkę – album (duża zawartość zdjąć pracowników, jak również zapraszanych gości). Polecam.
Lucyna

Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk, „Powstanie warszawskie. Rozpoznani”
Jeśli dla kogoś codzienne drobne problemy urastają do rangi bardzo dużych, to koniecznie powinien sięgnąć po ten przepięknie wydany album. Historie, które są ukazane w książce, to konkretni, nierzadko bardzo młodzi ludzie, dla których ojczyzna i wolność były najważniejszymi priorytetami. Śmierć była dla nich druhem, który stał za każdym rogiem. Chwile grozy przeplatały się z chwilami szczęścia, jak wtedy gdy brali śluby, gdy za drzwiami gwizdały kule. Przepiękne zdjęcia dopełniają całości. Książka ukazuje życie naszych bohaterów w czasie powstania, jak również po wojnie.

Marek Niedźwiecki, „Nie wierzę w życie pozaradiowe”
Ta książka to dla fanów Marka Niedźwieckiego i radiowego programu Trzeciego niezwykle cenne doświadczenie. To niesamowita podróż po radiowym życiu fenomenalnego prezentera muzycznego. „Chciałem być jak Casey Kasem – ikona American Top 40” – to słowa M. Niedźwieckiego. Dziś z całą pewnością ten cel osiągnął i stał się ikoną programu Trzeciego Polskiego Radia. Polecam!
Agata

Katarzyna Boni, Wojciech Tochman, „Kontener”
Książka to opowieść o obozie uchodźców z Syrii do Jordanu. Ukazuje piekło ludzi zapomnianych przez świat, dla których tytułowe kontenery przysyłane łaskawie z cywilizowanych krajów służą za domy. W rzeczywistości jednak ich życie w kontenerach w druzgocący sposób przypomina realia hitlerowskich obozów zagłady w Polsce… Czytając książkę można sobie uświadomić, jak niewiele czynimy, by pomóc ludziom dotkniętych nieszczęściem – w końcu to nie nasza wojna, więc nie nasz problem. A jednak gdzieś tam w świecie wciąż trwa koszmar niewinnych ludzi. Uważam, że należy przeczytać tę książkę choćby po to, by uświadomić sobie, jak wygląda codzienność dzieci, kobiet i bezsilnych mężczyzn. My oczekujemy wsparcia i pomocy w trudnych chwilach, ale co sami robimy, by pomóc innym?
Władysława

gbpolesno.nazwa.pl
fot. gbpolesno.nazwa.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*