Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Bezpłatne badanie kamerą termowizyjną w gminie Dąbrowa Tarnowska

Bezpłatne badanie kamerą termowizyjną w gminie Dąbrowa Tarnowska

Każdy budynek emituje ciepło, które ucieka bezpowrotnie do atmosfery. W naszym interesie jest, aby było go jak najmniej, ponieważ wtedy zużyjemy mniej energii na ogrzewanie i obniżymy rachunki. Nawet jeśli sądzimy, że do budowy użyliśmy najcieplejszych materiałów, może okazać się, że przez błędy wykonawcze, izolacja nie jest tak skuteczna jak myśleliśmy.
Cały efekt mogą psuć mostki termiczne w newralgicznych miejscach konstrukcji. Warto więc przeprowadzić badanie kamerą termowizyjną, które jak na dłoni pokaże miejsca, gdzie ciepło ucieka z domu.

Kamera Termowizyjna w Gminie Dąbrowa Tarnowska
Gmina Dąbrowa Tarnowska w ramach realizacji z Województwem Małopolskim projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” będzie dla zainteresowanych mieszkańców prowadzić badania kamerą termowizyjną. Badania będzie przeprowadzał posiadający odpowiednie przeszkolenie Eko – doradca Urzędu Gminy Dąbrowa Tarnowska – Szymon Lichorobiec. Możliwość przeprowadzenia badania będzie w dniach 2 – 12 stycznia 2017. Zachęcamy do zgłoszenia się do dąbrowskiego eko-doradcy w celu ustalenia terminu badania. Liczba przeprowadzanych badan jest ograniczona. Z racji na specyfikę operowania kamerą termowizyjną, która powinna odbywać się po zachodzie słońca proponowane godziny badania są przewidziane w godzinach od 16:00 do 20:00.

Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?
Najlepiej zrobić to dwa razy. Pierwszy – przed zaplanowaniem prac termomodernizacyjnych. Otrzymamy wtedy informacje o aktualnym stanie budynku
i poznamy miejsca, które wymagają szczególnej uwagi. Może się okazać, że standardowe docieplenie nie spełni naszych oczekiwań. Oprócz ścian, powinniśmy zwrócić uwagę na fundamenty. Zła izolacja lub jej całkowity brak, powoduje powstawanie zawilgocenia i zagrzybienia w domu. Poprawianie błędów w izolacji fundamentów jest z reguły bardzo kosztowne, ale może się okazać niezbędne dla poprawy komfortu mieszkańców. Mostki termiczne mogą też występować na dachu, na przykład przy błędnie wykonanej obróbce komina.
Drugie badanie trzeba wykonać po zakończeniu termomodernizacji. Sprawdzimy wtedy jakość wykonanych prac i czy mostki cieplne faktycznie zostały pokonane. Dobrze poinformować ekipę wykonawczą, że planujemy przeprowadzenie takiej kontroli. Dzięki temu, możemy się spodziewać, że robota będzie wykonana dokładniej i staranniej. Taką analizę warto wykonać także dla nowego domu, aby zauważyć wszystkie błędy w wykonaniu izolacji, póki będą łatwiejsze do usunięcia. Kamera termowizyjna wykaże np. ewentualne nieszczelności wokół okien, niewystarczającą izolację balkonu czy złe spasowanie i uszczelnienie płyt styropianowych na ścianie.
Gdy kupujemy dom z rynku wtórnego, badanie termowizyjne pokaże ukryte wady i dowiemy się na przykład czy zawilgocony kąt pokoju nie został niedawno zamalowany.

Termowizja nie tylko na zewnątrz
Badanie termowizyjne przeprowadzane jest na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oczywiście kolory sygnalizujące miejsca ucieczki ciepła w obu tych przypadkach będą odmienne. Na termografie pokazującym budynek z zewnątrz miejsca ucieczki ciepła
(o podwyższonej temperaturze) będą zaznaczone na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Na tym wykonanym wewnątrz domu, miejsce ucieczki ciepła (o niższej temperaturze) zostanie zaznaczone na kolor niebieski, granatowy albo fioletowy.


Sprawdzamy ocieplenie domu i nie tylko

Oprócz oceny izolacji termicznej budynku, kamerę termowizyjną można między innymi wykorzystać do wykrywania wad i uszkodzeń ogrzewania podłogowego, a także wycieków z systemu grzewczego.

Kontakt do ekodoradcy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej
Szymon Lichorobiec
Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, pokój nr. 5
Telefon: 14 644 21 21
e-mail: szymon.lichorobiec.ekodoradca@gmail.com

dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*