Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …” zrealizowany

Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …” zrealizowany

Długo wyczekiwany projekt pt. „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie”, zgłoszony do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez Tadeusza Kwiatkowskiego starostę dąbrowskiego, właśnie został zrealizowany.

We wszystkich 7 gminach naszego powiatu na zewnątrz budynków urzędów gmin zostały zamontowane przenośne defibrylatory zewnętrzne AED, które będą dostępne 24 godziny na dobę.

W ramach projektu przeprowadzono również cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym przy użyciu przenośnych defibrylatorów AED, w których wzięło udział ok. 1800 osób.
Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …”, został wyłoniony do realizacji jeszcze w ubiegłym roku. Poparcie dla tego przedsięwzięcia wyraziło ponad 2 tys. mieszkańców naszego powiatu w wieku powyżej 16 roku życia. Niestety termin rozpoczęcia realizacji tego wyczekiwanego przedsięwzięcia ulegał ciągłym przesunięciom. Dopiero we wrześniu br. Zarząd Województwa Małopolskiego wyłonił realizatora zadania, którym została Fundacja R2 z Krakowa (jej członkowie znani są jako „ratownicy na motorach”).

Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia NZK. Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach!

Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Do tej pory na terenie naszego powiatu, liczącego blisko 59 tys. mieszkańców, nie było ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED. Teraz się to zmieni. Zgodnie z zaleceniami AED powinno znaleźć się wszędzie tam gdzie jest duże skupisko ludzi. Do takich miejsc zalicza się między innymi urzędy. Stąd też w każdym urzędzie gminy zamontowano przenośne defibrylatory AED, które będą dostępne dla każdego przez 24 godziny na dobę. W nagłej potrzebie urządzenia te mogą uratować ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Realizacja projektu z pewnością przyczyni się do wzmocnienia skuteczności działań ratowniczych i zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego osób mieszkających i odwiedzających nasz powiat.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*