Marsz na rzecz Czystego Powietrza w Dąbrowie Tarnowskiej

1 grudnia 2017 r. w godzinach: 10:00 – 11:00 na ulicach Dąbrowy Tarnowskiej odbyło się wydarzenie pn. „Marsz na rzecz Czystego Powietrza”. Był to przemarsz ulicami miasta przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Z racji współpracy szkoły z dąbrowskim eko-doradcą Szymonem Lichorobcem, w ciągu ostatniego tygodnia dzieci przygotowały bardzo dużo pięknych transparentów i plakatów dotyczących stanu i możliwości poprawy jakości powietrza na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska. Trzystu uczniów i uczennic radośnie prezentowało swoje dzieła plastyczne w czasie przemarszu ulicami miasta oraz głośno i donośnie skandowało pro-ekologiczne hasła.

Trasa przemarszu przebiegała następująco: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Matejki – ul. Zamkowa – ul. Bojki – przejście przez drogę krajową nr 73 – ul. Daszyńskiego – Rynek – 15 minutowe spotkanie pod Budynkiem Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej – przejście przez drogę krajową nr 73 – ul. Zaręby – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, ul. Matejki.

Głównym celem marszu było pokazanie mieszkańcom miasta, że młodemu pokoleniu dąbrowian bardzo zależy na tym, aby oddychać czystym powietrzem. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego dzieci założyły specjalnie przygotowane maski przeciwpyłowe.

W czasie spotkania z Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej – Stanisławem Ryczkiem i eko-doradcą – Szymonem Lichorobiec, dzieci otrzymały drobne upominki za poświęcony czas przy przygotowaniu materiałów graficznych oraz aktywny udział w „Marszu na rzecz Czystego Powietrza”. Uczestnikom towarzyszyła nadzieja, że ten happening przekona mieszkańców miasta, że czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Warto pamiętać, że każdy z nas może znacząc działać na rzecz ochrony środowiska, a zwłaszcza powietrze, którym oddychamy. Musimy starać się, aby maski, które dzisiaj wspólnie założyliśmy, w najbliższej przyszłości nie były nam już potrzebne – żeby Dąbrowa Tarnowska rozwijała się w zdrowej atmosferze.

Szczególne podziękowanie za zorganizowanie wydarzenia należą się przede wszystkim: całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 2 w Dąbrowie Tarnowskiej z Panią Dyrektor Anną Fido, za entuzjastyczne podejście do wszelkich działań mających przyczynić się do poprawy jakości powietrza oraz dla Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie wydarzenia.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze / Implementation of Air Quality Plan for Małopolska Region – Małopolska in a healthy atmosphere” LIFE IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021

dabrowatar.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*