Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Jubileusz 20-lecia Zespołu Teatralnego Dąbrowskiego Domu Kultury

Jubileusz 20-lecia Zespołu Teatralnego Dąbrowskiego Domu Kultury

20-urodziny Zespołu Teatralnego Dąbrowskiego Domu Kultury miały szczególny wymiar i urok. Uświetnieniem jubileuszu był gościnny występ krakowsko-kieleckiego zawodowej grupy „Quadro” ze spektaklem „Skąpiec” Moliera. Publiczności przypadł on do gustu tym bardziej, że w rolach Strzałki i Walerego wystąpił absolwent dąbrowskiego jubilata, autor scenariuszy i reżyser kilku przedstawień w bogatej historii zespołu z DDK – Daniel Klaczak.

Obecnie działająca w DDK ekipa aktorska zaprezentowała 3 sceny z „Ożenku” Gogola, nad którym pracuje (planowana premiera wczesną wiosną 2018 r.), jedna z wiadomych względów bezalkoholowego Był czas na gratulacje (Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który przekazał adres okolicznościowy i Krystyna Guzik – Prezes UTW przy DDK), były piękne podziękowania od młodzieży, były wspomnienia i łzy wzruszenia. Oczywiście, nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu (wspaniale się prezentującego i smacznego dzieła Teresy Kiwior) i lampki szampana. Na deser długie weteranów i aktorów współczesnej generacji aktorów rozmowy przy slajdach z kilkunastu lat cyfrowego zapisu fotograficznego dokonań scenicznych Zespołu Teatralnego oraz w galerii DDK wokół archiwalnych kronik placówki ze zdjęciami także sprzed epoki cyfrowej…

Na jubileusz przybyło ponad 20 przedstawicieli kilku generacji absolwentów, wśród nich aktorka grająca główną rolę w I spektaklu wystawionym przez amatorski teatr z Dąbrowy, a zarazem wychowanka szkolna opiekuna grupy, wtedy nauczyciela dąbrowskiego LO Pawła Chojnowskiego – Magdalena Gardulska. Wśród weteranów obecny był też najbardziej znany i rozpoznawalny aktor znany z kilku seriali i wielu reklam telewizyjnych – Adrian Wajda.

Dąbrowski zespół ma w swoim dorobku ponad 30 spektakli, ciągle aktywnie działające dwie grupy wiekowe (młodzieżowa i dziecięca – łącznie ponad 35 os.), nagrody za przedstawienia (Srebrna i Brązowa Maska, Złoty Laur Melpomeny, nagrody 1. i 2. stopnia na „Teatralnych Lustrach” w Brzesku) oraz indywidualne nagrody aktorskie, ciekawe doświadczenia terapeutyczne i socjologiczne w graniu dla skazanych z obu tarnowskich zakładów karnych. W ciągu 20 lat przewinęło się przez scenę teatralną DDK około 220 młodych aktorów, kilkoro żyje zawodowo z teatru, kilkanaście osób to rodzice i małżonkowie.

„Dla takich chwil warto żyć…” – słowa opiekuna zespołu ostatnich 19 lat Pawła Chojnowskiego (w I roku działalności – 1997/8 grupę prowadził aktor Robert Żurek) stanowią jednoznaczny komentarz wyrażający poglądy i stany emocjonalne wielu uczestników jubileuszu, znajdujących się po obu stronach sceny – przed widownią i na niej.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*