“Skąpiec” gościnnie z Krakowa uświetni jubileusz XX-lecia Zespołu Teatralnego DDK – zaproszenie

We wrześniu minęło 20 lat istnienia amatorskiego Zespołu Teatralnego w Dąbrowskim Domu Kultury. Świętowanie pięknego jubileuszu rozpocznie się na scenie „Sokoła” w sobotę 18 listopada o godz. 17:00 wernisażem wystawy malarstwa Małgorzaty Kołcz i koncertem duetu „Zawsze z gitarą” Ewy Sobarni i Łukasza Chmiela. O godz. 18:00 wystąpią aktorzy Teatru „Quadro” z Krakowa (wśród nich absolwent dąbrowskiego ZT, przed kilku laty asystent opiekuna grupy – Daniel Klaczak) z inscenizacją „Skąpca”. Podczas jubileuszu będzie czas na lampkę szampana i tort urodzinowy, a także na wspomnienia absolwentów, którzy w liczbie ponad 600 przewinęli się przez garderobę i kulisy „Sokoła” w ciągu pięknej historii zespołu. Najnowsza generacja obecnie pracujących artystów scenicznych zaprezentuje 2 sceny nowo powstającego spektaklu (premiera planowana na wiosnę) – „Ożenku” Gogola. Opiekunem zespołu od 20 lat niezmiennie jest Paweł Chojnowski. Obecnie działają w DDK 3 grupy: 2 młodzieżowe i 1 dziecięca, przygotowywane są formy teatru lalkowego i żywego planu.

Informacje o gościnnym spektaklu – „Skąpiec”:

Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Powęzka

Obsada:
Harpagon – Tomasz Ryczkowski
Strzałka/Walery – Daniel Klaczak
Eliza/Frozyna – Patrycja Bartkowiak
Kleant/Stangred/kucharz – Błażej Wyka
Marianna – Agnieszka Prylńska
Anzelm – Łukasz Oleś

Realizacja: Bartłomiej Oleś, scenografia: Magdalena Pikulska, Tomasz Ślusarz, kostiumy: Klaudia Klimek, oprawa audio-wizualna: Mateusz Świderski.

Pieniądze i wszelkie ziemskie majątki, które od wieków nieprzerwanie kuszą nas swym bogactwem, zazwyczaj przysłaniają to, co najważniejsze. Myśląc tylko o pomnożeniu dóbr materialnych, tracimy prawdziwy sens i cel naszego życia. Zapominamy o bliskich i uczuciach. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy do niego podobni. Monety, na punkcie których ma ciągłą obsesję, prowadzą go do zguby i osamotnienia. Oby każdy z nas mógł przeżyć to wyjątkowe katharsis i dostrzegł w swoim życiu to, co najistotniejsze.

Jak odczytywać „Skąpca” Moliera w dobie kryzysu, kiedy każdy z nas uwikłany jest w kapitalistyczne zależności, każdy ma dług, każdy pożąda rzeczy? Być może język molierowskiej komedii potrafi unieść problemy, z którymi stykamy się na co dzień, w krzywym zwierciadle pokazując sytuację bohaterów, których połączyła zaginiona szkatułka.

Wstęp na spektakl jest wolny!

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*