„Przeszłość dla przyszłości – przyszłość dla przeszłości” – projekt STKPD

Pod takim właśnie tytułem w Dąbrowie Tarnowskiej realizowane jest zadanie publiczne, które skierowane jest do szerokiego grona odbiorców. Projekt Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego pod kierownictwem Elżbiety Wiatr został dofinansowany ze środków Marszałka Województwa Małopolskiego („Mecenat Małopolski”). W szczególności skupia swoją uwagę na integracji młodzieży szkolnej z seniorami. Celem tego projektu jest pokazanie mieszkańcom ciekawych i historycznych miejsc w naszym mieście oraz przypomnienie tradycji kulinarnych związanych z naszym regionem w niekonwencjonalny sposób.
Pierwsze zajęcia, które odbyły się w Dąbrowskim Domu Kultury – były to warsztaty kulinarne prowadzone przez panią Teresę Kiwior, przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Pieczenie „blaszaków”- placków na sodzie, ubijanie masła to temat pierwszych zajęć kulinarnych. Świetna zabawa, która temu towarzyszyła i możliwość skonsumowania własnych wyrobów cieszyła się wielkim uznaniem.

Uczestnicy w trakcie dzielili się pomysłami, czym można by wzbogacić kolejne spotkania, a także przypominali dania, jakie mogłyby zagościć na tradycyjnym stole. Dlatego też następne spotkanie zaowocowało zupą cebulową, „rożkami” z marmoladą i tradycyjnym grzańcem. Tutaj nie sposób nie wspomnieć sponsora warsztatów, którym jest sklep „Lewiatan” (Krzysztof Lelek).
Również warsztaty plastyczne prowadzone przez doświadczonych artystów: Edmunda Wilka i Stanisława Strońskiego, skupiły grono ludzi, którzy potrafili odnaleźć w sobie zaczątki talentu. Wspaniale przygotowane przez Edmunda wykłady na temat miejsc historycznych w Dąbrowie oraz profesjonalne wskazówki obu artystów pobudziły uczestników do wyrażania swoich wizji na papierze. Podczas pierwszych zajęć powstały rysunki węglem, a kolejne oparły się na ciekawej technice malowania farbami plakatowymi w tzw. gwaszu.
Niewątpliwym hitem projektu okazała się gra terenowa. Temat, na którym został oparty scenariusz, a także sposób, w jaki został zaprezentowany, nie tylko zafascynował młodzież, ale także skłonił do innego spojrzenia na temat patriotyzmu. Zadania, które młodzi ludzie wykonywali idąc szlakiem „Halifaksa” w poszukiwaniu ukrytych skarbów, doprowadziły ich do miejsc nieznanych wielu mieszkańcom.
Polecenia, w których użyto archaizmy, ukryte w różnych miejscach podpowiedzi, a także musztra przygotowana i poprowadzona przez ochotnika ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”- sekcyjnego Tomasza Sieraka, to tylko niektóre atrakcje, które zapadły w pamięć młodzieży i zachęciły do wzięcia udziału w kolejnych grach w najbliższym czasie.

Niebagatelną rolę miał w tym projekcie element rywalizacji. Chęć wygrania rozgrywki skłoniła dzieci do wielu poświęceń, na tym polu wyróżnił się Kamil Burgiel, który jako pierwszy dotarł do jednego z punktów kontrolnych, za co dostał nagrodę specjalną. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, a zwycięska drużyna otrzymała pakiety przygotowane dzięki uprzejmości Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji Urzędu Miejskiego, oprócz których znalazła się książka Dariusza Janusia pt. „Ostatnia misja Kapitana Blynna” z zasobów DDK. Jedną z niespodzianek przygotowanych na potrzeby projektu, był również sam autor, który osobiście złożył dedykacje wszystkim nagrodzonym.
Na koniec dnia oczywiście nie mogło się obejść bez poczęstunku i kiełbasek z grilla, przygotowanych na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur.
Atrakcją związaną z projektem również była sobotnia wycieczka rowerowa do siedziby Pocztu Bagiennych w Oleśnicy, gdzie zintegrowana grupa młodzieży i seniorów miała kolejną okazję do poznania historii naszego regionu w ciekawy i nietuzinkowy sposób. Oprócz prelekcji wygłoszonej przez Wojciecha Maniaka „Ojca Smoków” uczestnicy mogli postrzelać z łuku, czy rywalizować w walce z użyciem tarcz i specjalnych wersji treningowych mieczów. Grupa rekonstrukcyjna, która brała również udział w projekcie, pokazywała jak dzielono się w dalekiej średniowiecznej historii obowiązkami i doświadczeniami.

Niewątpliwie o bogatym i złożonym programie projektu jeszcze niejeden raz usłyszymy i z wielką satysfakcją będziemy dzielić się wszelkimi nowinkami z naszymi wiernymi czytelnikami.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*