Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Małopolskie Dni Profilaktyki w Centrum Zdrowia Tuchów – zaproszenie

Małopolskie Dni Profilaktyki w Centrum Zdrowia Tuchów – zaproszenie

Cytologię, mammografię i kolonoskopię można będzie wykonać w Centrum Zdrowia Tuchów w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia. Specjalna pula badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy i raka jelita grubego zostanie zrealizowana bez skierowań i limitów wiekowych. W przypadku mammografii ze względów medycznych skierowanie lekarskie jest niezbędne. Rejestrować się można od poniedziałku do piątku w godz. od 8-ej do 15-ej pod numerem telefonu 14 65 35 101.

Badania cytologiczne można będzie wykonać w gabinecie E2 w czwartek 21 września w godz. od 8:00 do 10:00, oraz w piątek 22 września od 13:00 do 15:00. Poza akcją to badanie jest bezpłatnie skierowane do kobiet między 25. a 59. rokiem życia. Dotychczas w Tuchowie wykonano już ponad 3,5 tys. badań cytologicznych. Mammografia w gabinecie C1 będzie wykonywana w poniedziałek 18 września i we środę 20 września w godz. 8:00 do 14.40 oraz we wtorek 19 września i we czwartek 21 września w godz. 11.20 do 18.20. Na bezpiecznym, pierwszym w regionie mammografie cyfrowym przebadano już ponad 5 tys. pań, głównie mieszkanek powiatu tarnowskiego. Drugi, pogłębiony etap badań, realizowany w sytuacji niepokojącego opisu mammografii, wykonywały w Tuchowie także pacjentki z okolic Nowego Sącza, Krynicy, Bochni i Gorlic. Przypomnijmy, że na co dzień badanie bezpłatnie dedykowane jest dla pań w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie wykonywały mammografii i nie leczą się z powodu nowotworu piersi. Badania kolonoskopowe w gabinecie D5 będą wykonywane we wtorek 19 września w godz. od 14.00 do 16.30. Ta forma diagnostyki poza akcją bezpłatnie skierowana jest do osób w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, oraz po 40. r. życia, posiadających krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego, a także w wieku 25-65 lat z rodzin szczególnego ryzyka.
Warto podkreślić, że spółka realizuje szereg autorskich projektów profilaktycznych. Jednym z najważniejszych jest program dotyczący wykrywania raka jelita grubego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, finansowany przez Wojewódzki Urząd Pracy. W ciągu dwóch lat skorzysta z niego tysiąc osób. Plan działań zakłada udział pacjentów w badaniach kolonoskopowych, finansowanie pełnych znieczuleń oraz możliwość dowożenia pacjentów na badania lub refundowanie dojazdów. Odbywają się także bezpośrednie spotkania informacyjne dla potencjalnych pacjentów i dla lekarzy. W sumie zaplanowano ponad 30 takich spotkań, pierwsze już się odbyły. Realizowane są także działania, mające na celu poinformowanie mieszkańców o wykrywaniu, leczeniu oraz profilaktyce raka jelita grubego. Prócz publikacji, ogłoszeń w mediach oraz przybliżenia tematu poprzez cotygodniowe audycje radiowe przygotowana została także książkowa publikacja pióra prof. Paulina Moszczyńskiego, powstają profilaktyczne audycje telewizyjne na ten temat. W związku z przystąpieniem do koalicji na rzecz czystego powietrza Centrum Zdrowia Tuchów realizuje też program badań spirometrycznych. Mieszkańcy Tuchowa i osoby często przebywające w mieście mogą bezpłatnie w przychodni szpitala CZT wykonać badanie służące diagnozowaniu zmian w płucach i oskrzelach. Kiedy wyniki są niepokojące pacjenci – po skorzystaniu z porady lekarskiej i uzyskaniu skierowania – wykonują dalsze badania diagnostyczne. Ponadto dla poprawy kondycji uzębienia najmłodszych w gminach Tuchów, Ciężkowice i Wierzchosławice spółka realizuje Program Walki z Próchnicą. Dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów mają okazję skorzystać z bezpłatnego przeglądu dentystycznego, następnie wykonywane jest lakierowanie zębów. Zabiegom towarzyszą pogadanki na temat roli higieny jamy ustnej.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Centrum Zdrowia Tuchów

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*