Noc spadających gwiazd

W nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli obserwować deszcz meteorów. To właśnie wtedy astronomowie spodziewają się największej aktywności Perseidów. Spaść ich może nawet kilkadziesiąt w ciągu godziny.

W tym roku pogoda nie będzie rozpieszczać obserwatorów gwiazd. Synoptycy prognozują duże zachmurzenie, a księżyc, który w tym dniu będzie świecił 80 procentami swojej powierzchni swoją łuną dodatkowo znacznie utrudni oglądanie gwiazd. W najbliższy weekend deszcz meteorytów będzie najbardziej intensywny, ale zjawisko w mniejszym stopniu będzie widoczne także później. Ostatnie Perseidy będzie można zobaczyć 24 sierpnia.

Noc spadających gwiazd rozpocznie się około godziny 21 w sobotę i potrwać może nawet do świtu w niedzielę. Rój Perseidów najlepiej widoczny będzie w późnych godzinach nocnych.

Przypomnijmy, że meteory zwane Perseidami to resztki komety Swift-Tuttle, które spalają się po wejściu z dużą prędkością w atmosferę ziemską. Czasem nazywane są “łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia, przypada rocznica jego męczeńskiej śmierci. Są zjawiskiem regularnym, można je obserwować każdego roku w czasie wakacji. Obserwacja meteorów nie wymaga użycia teleskopu. Wpatrujmy się w dowolny „kawałek” nieba i wykażmy się cierpliwością, średnio możemy zobaczyć jeden meteor na minutę.

Szczegółowe informacje na stronie:
tarnow.pl

fot. ID

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*