Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » UWAGA! Ptasia grypa w Dąbrowie Tarnowskiej

UWAGA! Ptasia grypa w Dąbrowie Tarnowskiej

apel_do_hodowcow_drobiu-2W dniu dzisiejszym tj. 30 grudnia br. na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej zwołanym w trybie pilnym przez starostę dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej Jacek Janas przekazał informację na temat wystąpienia ogniska grypy ptaków w gospodarstwie przy ul. Zagumnie w Dąbrowie Tarnowskiej.

Fakt padnięcia kilku sztuk drobiu zgłoszono w środę 28 grudnia br., a wczoraj w godzinach popołudniowych otrzymano z Puław wynik badania, który potwierdzał podejrzenie, że mamy do czynienia z ptasią grypą H5N8. W gospodarstwie zabito pozostały drób oraz przeprowadzono dezynfekcję. Obecnie trwa zabezpieczanie drobiu w okręgu zapowietrzonym.

Szczegółowy przebieg granic okręgu zapowietrzonego (3 km) oraz zagrożonego (10 km) określi Wojewoda Małopolski w swoim rozporządzeniu i wtedy granice te zostaną oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi ustawionymi przez służby gminne. W powyższych okręgach m.in.

  • drób należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach,
  • ptakom pozostającym w zamknięciu należy zapewnić dobre warunki zoohigieniczne,
  • należy szczelnie zamykać pojemniki z paszą i wodą, aby zabezpieczyć je przed dostępem ptaków dzikich,
  • przed wejściem do kurnika należy: umyć ręce i założyć odzież i obuwie ochronne, których nie używa się do innych prac, po wyjściu pozostawić odzież i obuwie ochronne w kurniku i ponownie umyć ręce,
  • należy ograniczyć ruch osób postronnych i obcych pojazdów na terenie gospodarstwa(paszowozy, magazyny gospodarskie) oraz obrót drobiem,
  • osoby mające kontakt z drobiem, nie powinny mieć kontaktu z innym ptactwem (gołębie, ptaki egzotyczne),
  • masowe upadki ptaków dzikich należy zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Jagiellońska 50, 33-200 Dąbrowa Tarnowska, tel. 14 642 43 15).

powiatdabrowski.pl
fot. dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*