Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Wieczór autorski Anny Morawiec w GBP w Oleśnie

Wieczór autorski Anny Morawiec w GBP w Oleśnie

am17„… W stanie zadziwienia czas zatrzymuje się.
Zaczyna przypominać srebrną pajęczynkę,
po której powoli płynie kropelka wody…
Tak powstaje dojrzała odpowiedź,
na chwilę do następnego dziwowania się.”

W taki stan zadziwienia wprowadziła wszystkich uczestników spotkania Anna Morawiec, bohaterka wieczoru autorskiego, który odbył się 15 grudnia 2016 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.

Anna Morawiec urodziła się w Krakowie, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Do Olesna, rodzinnej miejscowości męża Arkadiusza przeprowadziła się prawie 20 lat temu.
Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie – kierunek ekonomika rolnictwa ; ukończyła: studium pedagogiczne przy AGH, studia podyplomowe – kierunek menadżer ekonomii społecznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chrzanowie, prywatną szkołę coatchingu z tytułem mistrz trenerski.
Zawodowo jest Kierownikiem ODR w Dąbrowie Tarnowskiej, którą to funkcję sprawuje od 20 lat. W latach 2002 – 2003 była dyrektorem powiatowego inkubatora przedsiębiorczości w Szczucinie.
Wiele udziela się także społecznie m.in.: jest inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno i od 1999 roku, czyli od początku jego istnienia aż do chwili obecnej jego prezesem ; inicjatorką corocznych spotkań organizacji pozarządowych z terenu powiatu oraz autorką wielu projektów realizowanych przez stowarzyszenia z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego. Jej teksty wyróżniane były w ogólnopolskich konkursach Literackich m.in. w Karczewie, Katowicach oraz Nowym Sączu. Największym osiągnięciem, które stanowiło poniekąd inspirację do zorganizowania wieczoru autorskiego, jest zwycięstwo w 2016 roku w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca, w którym otrzymała nagrodę za zbiór wierszy pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Przewodniczący komisji konkursowej prof. Kazimierz Nowosielski uzasadnił wybór Jej pracy następująco: „Wiersze Anny Morawiec ujmują swobodą myśli i jakimś niewymuszonym pięknem jednocześnie – a wszystko dzieje się w nich jakby trochę „po drodze”: w młodzieńczym biegu po pełnię przejawionego i nieprzejawionego istnienia. Traktują o szczęściu i o poranieniach w tym biegu, mówią o potrzebie wytchnienia i o koniecznym dystansie do rzeczy oraz spraw tego świata. Niosą one ze sobą zarówno ciepły humor, jak i zadumę nad tym, co najważniejsze tak w samym życiu, jak i w wyrażającej je twórczości…”.

W tej zawrotnej karuzeli życia oraz licznych obowiązków, zawsze stara się wygospodarować troszkę czasu dla siebie i w tych wolnych chwilach pisze wiersze oraz tworzy grafiki … O tym co jeszcze lubi robić i co ją interesuje goście spotkania mogli dowiedzieć się z rozmowy, jaką przeprowadziła z poetką Beata Kuchta – polonista, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.

Wieczór uświetnił program poetycko – muzyczny, na który złożyły się wiersze Anny Morawiec z tomiku „Szarlotka…” oraz koncert Wojciecha Jackowiec.
Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Wojciech Jackowiec (gitara, śpiew), Kamil Patulski (akompaniament – klawisze), a wiersze Anny Morawiec zaprezentował Tomasz Kądzielawa. Artyści powiedli wszystkich do zaczarowanej krainy poezji oraz muzyki i wprowadzili w stan „absolutnego zasłuchania”. Zachwycona publiczność momentami włączała się do śpiewu, a zgotowany występującym aplauz sprawił, że artyści przedłużyli swój występ.

W adresie okolicznościowym wręczonym bohaterce wieczoru obok serdecznych gratulacji i szczerych życzeń znalazły się także podziękowania, za wkład pracy w tworzenie i animowanie kultury oraz za zainicjowanie i zaangażowanie w realizację wielu ciekawych i wartościowych projektów na terenie gminy Olesno. Nie zabrakło również serdeczności i ciepłych słów ze strony najbliższej rodziny oraz przyjaciół Anny Morawiec, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Miłym akcentem było wręczenie Wójtowi Gminy Olesno Witoldowi Morawcowi dyplomu – wyróżnienia przyznanego w konkursie „Wójt przyjacielem biblioteki” zorganizowanym przez pisarkę Małgorzatę Gutowską – Adamczyk oraz Polską Izbę Książki.

Po części oficjalnej i koncercie goście zaproszeni zostali do sali bibliotecznej przemienionej na tą okoliczność w kawiarenkę literacką, w której na wszystkich czekała wyśmienita herbatka, aromatyczna kawa oraz słodkie co nie co przygotowane przez niezawodne przyjaciółki biblioteki: Halinę Dojka, Zofię Węgiel, Barbarę Wesołowską, Ewę Partyńską, Ewę Cierniak oraz pracowników biblioteki.

W związku z tym, że spotkanie połączone zostało z promocją debiutanckiego tomiku Anny Morawiec, wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę spotkania publikację jej autorstwa pt. „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić”. Autorka była do dyspozycji swoich gości i chętnie zamieszczała pamiątkowe wpisy.

Organizatorami spotkania byli: Wójt Gminy Olesno, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

————————————————————————————

Wojciech Jackowiec – swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 22 lat. Zapisał się wówczas na lekcje gry na gitarze a z talentem wokalnym wyszło (jak twierdzi) zupełnie „niechcący”. Od tego czasu obraca się w rockowych klimatach. Współpracował z wieloma tarnowskimi muzykami i zespołami m.in. z Pawłem Mazurem, Wojtkiem Klichem, 40% bluesa. Do jego ulubionych wykonawców należy m.in. Johnny Cash, którego utwór z ostatniej płyty zaprezentował w 2016 roku na castingu Must be the Music. Jego występ otrzymał świetne recenzje m.in. od Kory Jackowskiej oraz Kamila Baleji, który uznał go za czarnego konia 11 edycji tego programu. Kora natomiast stwierdziła ,że jego głos to dar i nikt w Polsce nie ma takiego brzmienia – niskiego, szlachetnego dołu. Oprócz tego od kilku lat prowadzi cieszący się coraz większą popularnością kanał z coverami na YouTube. W 2016 roku zaczął współpracę z wytwórnią Camey Records…

Kamil Patulski – z wykształcenia muzyk. Instruktor muzyki w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie i Stowarzyszeniu SIEMACHA w Odporyszowie. Założyciel Zespołu „40 % Bluesa”. Współpracuje z tarnowskimi muzykami Wojtkiem Klichem i Pawłem Mazurem, a od niedawna także z Wojciechem Jackowiec. Komponuje muzykę do tekstów Krzysztofa Wójcika.

Tomasz Kądzielawa – Jego zdolności aktorskie w przeszłości niejednokrotnie mogliśmy podziwiać, chociażby Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry, czy roli Harpagona w „Skąpcu”. Jakkolwiek swojej przyszłości nie związał na stałe z aktorstwem, to jednak teatr nadal pozostaje Jego pasją.

gbpolesno.nazwa.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*