Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Spotkanie autorskie z Adamem Tomczykiem w PCEiKZ w Szczucinie

Spotkanie autorskie z Adamem Tomczykiem w PCEiKZ w Szczucinie

855We wtorek, 6 grudnia 2016 roku uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie mieli możliwość zapoznania się z twórczością Adama Tomczyka.

Adam Tomczyk od 25 lat mieszka w Żabnie. Oprócz pracy zawodowej pasjonuje się historią, pisarstwem, rzeźbiarstwem, a także renowacją starych przedmiotów. Jest autorem powieści, esejów, szkiców historycznych oraz opowiadań o czasach II wojny światowej. Jego ważniejsze publikacje to: Czytając Tadeusza Nowaka – esej w VIII Roczniku Małopolska – 2006, Żółte znicze nawłoci – 2008, Z pamięci – 2011, Z pamięci – 2012. Wydanie II poszerzone, Cmentarzysko koni – 2012, Pro Patria et memoria – 2013, Przed świtem – 2013, Miejsce – 2014. W jego twórczość wpisują się również liczne wiersze, m.in.: Spacer w zimie, Modlitwa ucznia gimnazjum im. JP II w Żabnie, Szybki, Życzenia na nowy wiek – Wiek Złoty – dla Zygmunta Zająca, Lament na odejście Stefanii Domańskiej, O Anno wróć, Życzenia z okazji ślubu Seweryna i Joanny, Na rocznicę ślubu Henryki i Jana Ruchwów, Kolęda dla Żabna, Do Betlejem, Świąteczno kulinarne życzenia, Rozczarowanie, Lament.

Podczas spotkania, z udziałem dyrekcji, nauczycieli, uczniów PCEiKZ oraz bibliotekarek z zaprzyjaźnionych gimnazjów, Adam Tomczyk przedstawił swoją najnowszą książką pt. „Zaraza”, przenoszącą czytelników w letnie miesiące 1873 roku, kiedy Galicję nawiedziła epidemia cholery.  Autor opowiadał o inspiracjach, a także swojej twórczości rzeźbiarskiej.

Moje zainteresowania to historia, literatura i etnografia regionu. Zdarza mi się od czasu do czasu coś napisać: wiersz, esej, czy opowiadanie. Okres pisania, powstawania książki, to dla mnie ogromna radość tworzenia. Są to bezcenne chwile kreacji, marzeń i dumy z tego co się ze mnie rodzi. Wydaję przeważnie własnym sumptem i wtedy dopadają mnie wątpliwości, obawy i mnóstwo pytań. Czasem czytelnik powie miłe słowa i wtedy znowu rosną mi skrzydła i wiem, że warto było. Mam nadzieję, że moje książki, to jakiś ślad czasów i miejsca, w których przyszło mi żyć. – mówił podczas spotkania Adam Tomczyk.

Inicjatorkami spotkania autorskiego były Stella Dąbroś i Dorota Margosiak bibliotekarki i nauczycielki Powiatowego Centrum, Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*