Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Kolędnicy Misyjni z wizytą w dąbrowskich urzędach

Kolędnicy Misyjni z wizytą w dąbrowskich urzędach

b002Kolędnicy Misyjni z wizytą w Starostwie Powiatowym

W poniedziałek 28.12.2015 r., Kolędnicy Misyjni ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odwiedzili Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

„Cristo Causai Raicu” – takie jest hasło kolędy w tym roku, co oznacza „Oddali życie dla Chrystusa”. Nawiązuje ono do męczeństwa polskich franciszkanów. Ich wspomnienie znalazło się w scence teatralnej i hymnie kolędników, który dzieci zaśpiewają w domach diecezjan.

O. Zbigniew i o. Michał są także na plakatach akcji kolędników misyjnych oraz na pamiątkach, które kolędnicy zostawią w domach mieszkańców diecezji.

Kolędnicy w kolorowych strojach, niosąc gwiazdę będą przemierzać miasta i miejscowości, by zapukać do domów tysięcy ludzi. Po raz dwudziesty trzeci mali kolędnicy będą opowiadać o losie swoich rówieśników z krajów misyjnych.

Dzieci odwiedzając domy przedstawią krótką inscenizację i zaśpiewają hymn. Ogłoszony przez Wydział Misyjny konkurs na ten utwór, wygrał hymn Kolędników Misyjnych przygotowany przez grupę dzieci – kolędników z parafii bł. Karoliny w Tarnowie. Spośród nadesłanych propozycji jury wybrało tę właśnie propozycję opowiadającą o pragnieniach dzieci z krajów misyjnych oraz o misjonarzach, którzy z radością i poświęceniem głoszą im w naszym imieniu Dobrą Nowinę. Nawet za cenę swojego życia: „Cristo causai raicu” – Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek oddali życie dla Chrystusa.

W tym roku zebranymi ofiarami kolędnicy będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Burkina Faso, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Kazachstanu, Boliwii, Brazylii, Jamajki oraz Madagaskaru.

powiatdabrowski.pl

————————————————————————————————————–

Kolednicy-Misyjni-2015-2Kolędnicy Misyjni z wizytą w Urzędzie Miejskim

W poniedziałek po Świętach Bożego Narodzenia do Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej zawitali Kolędnicy Misyjni. Zostali bardzo ciepło przyjęci przez Zastępcę Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Ryczka i pracowników urzędu. Grupa, która kolędowała w Urzędzie Miejskim reprezentowała VI klasę Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Opiekunem kolędników była pani Małgorzata Kmieć, nauczycielka tej szkoły. W całej parafii kolędowało dzisiaj 33 grupy Kolędników Misyjnych, czyli ponad 200 dzieci z dwóch szkół podstawowych. Kolędnicy Misyjni to część Papieskiego Dzieła Misyjnego i piękny zwyczaj, już od dwóch dekad wpisujący się w okres Świąt Bożego Narodzenia w Diecezji Tarnowskiej. W bieżącym roku patronami kolędy misyjnej są nowi błogosławieni misjonarze – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, a jej hasłem jest „Cristo causai raicu”, co oznacza „Oddali życie za Chrystusa”.

W naszej parafii kolędnicy, rozsyłani są w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i wtedy także odbywa się konkurs na najlepszą ich prezentację. Kilka dni później pojawiają się w domach i mieszkaniach, bo dzieci i młodzież – jak nam przypomina papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2015 – ,„zdolni są jeszcze do dawania odważnego świadectwa i do podejmowania szlachetnych czynów”.

Już dwudziesty trzeci raz kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej przemierzają ulice i osiedla, odwiedzają domy i zbierając datki na pomoc dzieciom w krajach misyjnych. W diecezji tarnowskiej kolędę misyjną rozpoczęto w 1993 roku w 12 parafiach. Od tego czasu liczba parafii ciągle wzrasta, a w roku ubiegłym w tym wymownym przedsięwzięciu wzięło udział aż 416 parafii. To wielka siła ponad 20 000 dzieci, które odwiedzają tysiące rodzin. Zebrane przez dzieci kwoty są imponujące, tak ta z ubiegłego roku, wynosząca 1,5 miliona złotych. Jeszcze ważniejsza od uzbieranej sumy jest radość, że można pomóc wielu rówieśnikom w krajach misyjnych pomóc, docierając do wielu ludzkich serc.

dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*