Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Zainteresowanie drogą do niepodległości

Zainteresowanie drogą do niepodległości

Lowczowek_14Zbliża się Boże Narodzenie. Przed stu jeden laty dla wielu polskich żołnierzy walczących w Legionach wigilia tych świąt spędzona w okopach Bitwy pod Łowczówkiem była ostatnią w życiu. Podczas strać poległo 128 polskich żołnierzy, ciężko rannych zostało 350. O tych wydarzeniach opowiada film Łowczówek 14, który w ciągu miesiąca obejrzało w sieci ponad 1600 osób.
Pod koniec pierwszego roku Wielkiej Wojny polscy żołnierze rzucili swój życia los na stos na przedgórzu Karpat, w okolicach Tarnowa. Bój pod Łowczówkiem był wielkim sprawdzianem dla nowych legionów polskich. Był to egzamin zdany celująco. Dlaczego batalia, o której opowiada film była tak ważna dla przyszłej Polski? Zdecydowała o tym, że Austriacy – wtedy nasi sojusznicy – nie zostali pokonani przez armię rosyjską. – Gdyby tak się stało Rosjanie zamierzali szybko opanować ogromny teren – tłumaczy prof. dr hab. Andrzej Chwalba, jeden z ekspertów występujących w filmie. Jego zdaniem oznaczałoby to, że perspektywa zajęcia Krakowa jest możliwa. – A jak padnie Kraków, armia rosyjska – tak jak planowano- w ciągu paru dni zamelduje się w Wiedniu, zamelduje się w Budapeszcie. W związku z tym jakiekolwiek plany, tym bardziej marzenia o suwerennej Polsce, odbudowie państwa polskiego byłyby tylko marzeniami – dodaje historyk i eseista, autor monumentalnego opracowania Samobójstwo Europy, poświęconego I wojnie .

Bitwa obrosła legendami. Dotyczą one samej wigilii, podczas której z okopów obu walczących stron słychać było polskie kolędy. W drodze żołnierzy na miejsce potyczki powstała popularna do dzisiaj pieśń „My pierwsza brygada”. Dla rozwoju dalszych wydarzeń na froncie wschodnim najistotniejszy był jednak fakt, że bój pod Łowczówkiem przygotował grunt do operacji gorlicko-tarnowskiej, w maju 1915 roku. Rozpoczęła ona rozpad imperium rosyjskiego. To z kolei, zwłaszcza po rewolucjach roku 1917 spowodowało, że jedno z mocarstw rozbiorowych Polski zostało wyeliminowane. Tym samy wzrosły nasze szanse na odzyskanie państwowości.

Film można oglądać pod adresem:
http://www.studiopl.info/component/allvideoshare/video/latest/lowczowek-14

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Panem Markiem Kołdrasem

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*