Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Olesno: „Razem dla rozwoju czytelnictwa” – podsumowanie Projektu i spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Olesno: „Razem dla rozwoju czytelnictwa” – podsumowanie Projektu i spotkanie z Andrzejem Grabowskim

pod710 i 12 grudnia 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się spotkania podsumowujące projekt zrealizowany ze środków Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”– Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2. Partnerami Projektu byli: Szkoła Podstawowa w Oleśnie, Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich i Gimnazjum w Oleśnie. Dzięki udziałowi w Programie Biblioteki Narodowej, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zakupiła 2 421 książek i 762 audiobooki o tematyce dziecięcej i młodzieżowej, za łączną kwotę 53 193,59 zł, z czego 39 611,09 zł to środki finansowe Biblioteki Narodowej, a 13 582,50 zł to środki własne biblioteki.

Oprócz zakupu publikacji w ramach zadania zrealizowano szereg przedsięwzięć, których celem była między innymi promocja książki i czytelnictwa oraz pogłębienie współpracy pomiędzy biblioteką publiczną, a bibliotekami szkolnymi. Ogromne zaangażowanie partnerskich bibliotek szkolnych przyczyniło się do pomyślnej realizacji wszystkich podjętych działań, które przyniosły oczekiwane rezultaty i tym samym znacząco wpłynęły na zwiększenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas obydwu spotkań omówiono obszary wspólnych działań bibliotek szkolnych i publicznej w zakresie wykorzystania zakupionych nowości oraz ich promocji wśród dzieci i młodzieży.
Podsumowano także przeprowadzone przedsięwzięcia, wśród których znalazły się:

– Konkurs „Podchody czytelnicze” – czytaj, słuchaj, rozwiąż zagadki i łamigłówki, zabaw się w detektywa – zorganizowany oddzielnie dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie;
– „Czytanie bez barier” – utworzenie przy Bibliotece Szkolnej Szkoły Podstawowej w Oleśnie klubu czytelnika dla dzieci z lekkim i umiarkowanym upośledzeniem;
– Konkurs plastyczny „I ty zostań naszym czytelnikiem”, przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych biorących udział w projekcie;
– „Biblioteka bez tajemnic” – lekcje biblioteczne na temat zasad funkcjonowania, usług i zbiorów biblioteki szkolnej i publicznej, przeprowadzone oddzielnie dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie, wzbogacone prezentacją multimedialną;
– „Czytanie jest OK” – utworzenie klubu czytelnika dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich;
– „Wspieramy młode talenty” – poranek poetycki prezentujący twórczość własną uczniów Gimnazjum w Oleśnie;
– Konkurs literacki „I ty zostań naszym czytelnikiem” – czym jest dla mnie książka i biblioteka, czyli wartości i korzyści płynące z czytania, zorganizowany dla uczniów Gimnazjum w Oleśnie.

…………………

Na spotkanie, które odbyło się 10 grudnia, zaproszeni zostali uczniowie szkół podstawowych w Oleśnie i w Dąbrówkach Breńskich. W ramach nagrody dla wszystkich uczestników projektu Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zorganizowała spotkanie autorskie z Kawalerem Orderu Uśmiechu Andrzejem Grabowskim – pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, poetą i publicystą, znanym w Gminie Olesno głównie jako Dyrektor Organizacyjny Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Młodzi miłośnicy literatury mieli niepowtarzalną okazję obcowania ze znanym literatem, mogli zadać mu pytania związane z pisarstwem i dowiedzieć się, „skąd się biorą książki”. Ogromnym zaskoczeniem dla zaproszonego gościa, ale również dla organizatorów spotkania, była niespodzianka przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich, którzy zaprezentowali przygotowane wcześniej wiersze autorstwa Andrzeja Grabowskiego. Po spotkaniu literackim odbyło się ogłoszenie wyników konkursów realizowanych w ramach projektu:

Konkurs literacki – Szkoła Podstawowa w Oleśnie
I miejsce – Ewa Morawiec
II miejsce – Oliwia Jurczyk

Konkurs „Podchody czytelnicze” – Szkoła Podstawowa w Oleśnie
Kategoria I – kl. I – III
Dyplomy za udział dla wszystkich uczestników

Kategoria II – kl. IV – VI
I miejsce – Oliwia Garbarz, Joanna Lekarczyk, Gabriela Piątek, Michał Pszczoła

Konkurs „Podchody czytelnicze” – Szkoła Podstawowa w Dąbrówkach Breńskich
Kategoria I – kl. I – III
Dyplomy za udział dla wszystkich uczestników

Kategoria II – kl. IV – VI
I miejsce – Julia Ciepiela, Kamil Garncarz, Sebastian Jakus, Izabela Kozaczka, Jakub Lipowicz, Patryk Sieroń, Dawid Sukiennik, Aleksandra Wąż

Konkurs plastyczny Szkoła Podstawowa w Oleśnie i w Dąbrówkach Breńskich
Kategoria I – kl. I – III
I miejsce – Sylwia Pytka
II miejsce – Aleksander Chmura
III miejsce – Iwona Kozaczka
Wyróżnienie – Emilia Ciepiela

Kategoria II – kl. IV – VI
I miejsce – Natalia Świąder
II miejsce – Oliwia Garbarz
III miejsce – Izabela Kozaczka
Wyróżnienie – Aneta Kiwior

Ponadto podziękowania i nagrody uznania za gościnny udział w Poranku poetyckim otrzymali: Julia Ciepiela (SP Dąbrówki Breńskie) i Paweł Trójniak (SP Zalipie)

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Serdecznie gratulujemy!

……………..

12 grudnia do świetlicy Urzędu Gminy w Oleśnie zaproszeni zostali wszyscy uczniowie Gimnazjum w Oleśnie, którzy przyłączyli się do działań realizowanych w ramach projektu. Spotkanie to odbyło się w klimacie kawiarni literackiej – zgromadzeni miłośnicy literatury przy filiżance aromatycznej herbaty mogli w przyjaznej, ciepłej, przedświątecznej atmosferze na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i porozmawiać o książkach, literaturze i o swoich upodobaniach czytelniczych. Ponadto niektórzy uczniowie, którzy uczestniczyli w Konkursie literackim i w Poranku poetyckim zaprezentowali swoje autorskie utwory, przenosząc pozostałych gości w tajemniczy, metaforyczny świat liryki. Na spotkaniu ogłoszone zostały również wyniki konkursów adresowanych do uczniów gimnazjum, zorganizowanych w ramach projektu:

Konkurs „Podchody czytelnicze”
I miejsce – Jakub Boryczka, Dawid Dymon, Olga Kapustka, Adrianna Łysik

Konkurs literacki
I miejsce – Patrycja Drąg, Anna Wątroba
II miejsce – Kinga Piątek
III miejsce – Szymon Żołądź
Wyróżnienie – Dagmara Paciorek

Ponadto podziękowania i nagrody uznania za udział w Poranku poetyckim otrzymali: Marcin Klimek i Wojciech Ryczek, uczniowie zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Serdecznie gratulujemy!

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu podjętych działań. Na wyrazy wdzięczności zasługują Dyrektorzy Szkół Podstawowych w Oleśnie i w Dąbrówkach Breńskich oraz Gimnazjum w Oleśnie. Szczególnie gorąco dziękujemy jednak Renacie Ryczek i Renacie Nowak, które jako przedstawicielki partnerskich bibliotek szkolnych, uczestniczyły i wpierały nas we wszystkich realizowanych przedsięwzięciach. Dziękujemy również uczniom, którzy tak licznie i z takim zaangażowaniem przyłączyli się do zorganizowanych przez nas działań. Mamy nadzieję, że Wasza pasja i prawdziwa miłość do literatury (a tym samym – do biblioteki) będzie coraz silniejsza i głębsza!

Artykuł i galeria na stronie:
http://www.gbpolesno.nazwa.pl/news.php

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*