Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Katyń 1940 – uroczysty apel w Zespole Szkół w Gręboszowie

Katyń 1940 – uroczysty apel w Zespole Szkół w Gręboszowie

Kwiecień to miesiąc, który był świadkiem tragicznych losów polskich jeńców wojennych przetrzymywanych najpierw w sowieckich obozach Katynia, Kozielska, Ostaszkowa a następnie zamordowanych bestialsko w 1940 roku.

Dla uczczenia pamięci ofiar tej okrutnej zbrodni młodzież gimnazjalna przygotowała uroczysty apel. W montażu słowno – muzycznym uczniowie klas I i III przybliżyli społeczności szkolnej losy oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w pierwszych dniach trwania II wojny światowej zostali podstępem, z podeptaniem wszelkich praw, wzięci do niewoli sowieckiej. Tragiczne losy i śmierć w 1940 polskich bohaterów przedstawiono w wierszach, listach, pieśniach. Całość zilustrowano fotografiami, dokumentami i mapami w postaci prezentacji, którą widzowie śledzili w trakcie występów. Artyści upamiętnili również ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się nad Smoleńskiem. Leciała nim delegacja polskich parlamentarzystów i innych przedstawicieli naszego narodu na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Społeczność szkolna z uwagą, w skupieniu i ciszy wysłuchała apelu. Uczniowie z pewnością na długo zapamiętają tę krótką lekcję historii.

spgreboszow.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*