Z ostatniej chwili
Strona główna » SPORT » VI etap Karpackiego Wyścigu Kurierów – 4 maja 2014 – wystartuje z Dąbrowy Tarnowskiej!

VI etap Karpackiego Wyścigu Kurierów – 4 maja 2014 – wystartuje z Dąbrowy Tarnowskiej!

Karpacki_largeWielkimi krokami zbliża się kolejna edycja największego wyścigu kolarskiego dla zawodników do lat 23 organizowanego w Europie Środkowej. Tegoroczna edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów będzie już szóstą po reaktywacji w 2009. Karpacki Wyścig Kurierów – Pamięci Jana Karskiego – jeden z największych w Europie szosowych wyścigów kolarskich dla młodzieżowców zakończy się etapem z Dąbrowy Tarnowskiej do Tarnowa. Wyścig zostanie rozegrany pomiędzy 29 kwietnia a 4 maja br. na terenie czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wystartuje z Veszprem na Węgrzech. Następnie zawodnicy przejadą przez Słowację, Czechy, aby na końcu dotrzeć do Polski. Udział w nim wezmą kolarze z ponad 20 państw z czterech kontynentów, a na starcie stanie 40 drużyn, czyli w sumie nawet 200 zawodników.

Karpacki Wyścig Kurierów (2.2U) klasyfikowany jest UCI Europe Tour (U23) na równi z takimi wyścigami jak: francuski „Ronde de l’Isard”, niemiecki „Tuor de Berlin”, czeski „Course de la Paix”, hiszpański „Vuelta a la Comunidad de Madrit”, portugalski „Volta a Portugal do Futuro” czy francuski „Tour de l’Avenir”.

Z roku na rok ranga tego wydarzenia rośnie, czego najlepszym dowodem jest ogromne zainteresowanie drużyn z całego świata, zgłaszających swoją chęć uczestnictwa w KWK.
Start Karpackiego Wyścigu Kurierów nastąpi 29 kwietnia w Veszprem na Węgrzech, które dołączyły w tym roku do pozostałej trójki przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej goszczących peleton KWK.
Z tego względu organizatorzy wyścigu zdecydowali się powiększyć listę drużyn, jakie zaproszone zostaną do udziału w wyścigu – będzie ich aż 40! W peletonie obecnych będzie blisko 200 zawodników, co zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej jest liczbą maksymalną.

Zawody będą objęte honorowymi patronatami przez Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Polscy sponsorzy, to Totalizator Sportowy, Tauron PE, PGNiG oraz GAZ-System, a słowaccy Tipos (loteria) i Janom (energia odnawialna).

Organizatorami ostatniego etapu są
Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej i Starostwo Powiatu Dąbrowskiego.

Wyścig znajduje się na stałe w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z klasą 2.2U, co oznacza, że startują w nim tzw. „nadzieje olimpijskie”, czyli zawodnicy w wieku 19-22 lat (U-23) z reprezentacji narodowych, regionalnych grup zawodowych i klubów sportowych.

– Pierwszy Wyścig Kurierów wystartował w roku 1975 z Tarnowa i od początku był poświęcony pamięci bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Rozgrywany był terenie Polski i Czechosłowacji, a później i Węgier. Wychowały się na nim na całe pokolenia czołowych zawodników polskich, czeskich i słowackich oraz z innych krajów europejskich. Do tej tradycji nawiązujemy i chcemy ją kontynuować – mówi dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik.

Wyścig został reaktywowany w 2009 roku. W tym roku jest specjalnym patronem będzie postać legendarnego kuriera Jana Karskiego, którego rok zgodnie z uchwałą Sejmu RP obchodzimy.

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*